AKTUALNOŚCI

Strona GłównaAktualnościDziesięć lat ostrowieckiej Inicjatywy Młodzieżowej
Tytuł

Dziesięć lat ostrowieckiej Inicjatywy Młodzieżowej

Data:
17-02-2014
Zdjęcie:
Treść:W listopadzie minęło dziesięć lat działalności Inicjatywy Młodzieżowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od ponad dekady tworzą ją gotowi do współpracy i działania na rzecz lokalnego środowiska młodzi ludzie uczęszczający do ostrowieckich gimnazjów oraz szkół średnich prowadzeni przez pracownika Urzędu Miasta Sergiusza Olejniczaka. Inicjatywa ma swoim koncie wiele akcji społecznych, imprez, happeningów, warsztatów i koncertów, a jej członkowie nawiązali szereg znajomości i kontaktów z organizacjami i grupami młodzieżowymi w całym kraju. Głównym celem działalności Inicjatywy Młodzieżowej jest współpraca z samorządami uczniowskimi, przekazywanie informacji do szkół, działanie na rzecz integracji środowisk młodzieżowych oraz edukacja ekologiczna. W ciągu minionych lat w projekty inicjatywy zaangażowało się ponad 400 osób. Od lat Inicjatywa współpracuje z ostrowieckimi instytucjami oraz organizacjami: Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym, Klubem Gaja, Fundacją Nasza Ziemia, Firmą „Remondis”, Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Bezrobotnych, Agencją Rozwoju Lokalnego, Fundacją „Pomocna Dłoń”, Harcerskim Centrum Pierwszej Pomocy, Świętokrzyskim Bankiem Żywności, Osiedlowym Domem Społecznym „Malwa”, ostrowieckimi mediami, a także z placówkami oświatowymi na terenie miasta, a w szczególności z ekologicznym Przedszkolem Publicznym nr 21 i Publiczną Szkołą Podstawową nr 5.
Wspólnie z Firmą „Remondis” młodzież organizowała liczne zbiórki surowców wtórnych, zachęcała  mieszkańców do prawidłowego pozbywania się zużytego sprzętu RTV i AGD, sprzątała lasy, zbierała żywność, współorganizowała imprezy edukacyjne i informacyjne. Przedstawiciele Inicjatywy angażowali się również w opiekę nad dziećmi ze świetlic środowiskowych, a od 2012 roku współpracują z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii. Największą imprezą współorganizowaną przez Inicjatywę Młodzieżową był Hip-Hop Festiwal, który przyciągnął do Ostrowca Świętokrzyskiego rzesze fanów tej muzyki z całego województwa. W 2009 i 2010 roku młodzież pomagała natomiast  przy organizacji turnieju w grach komputerowych Electronic League. Członkowie Inicjatywy Młodzieżowej regularnie biorą udział w imprezach ogólnopolskich. Każdego roku reprezentują nasze miasto na Forum Funduszy Europejskich  i Paradzie Schumana w Warszawie – imprezie promującej integrację europejską, Ogólnopolskich Dniach Ziemi, które odbywają się każdego roku na Polach Mokotowskich w Warszawie oraz Krakowskim Festiwalu Recyklingu.
Poprzez swoje działania Inicjatywa Młodzieżowa aktywizuje młodzież z naszego miasta, przeciwdziała marazmowi oraz pasywnemu trybowi życia wśród młodzieży. Od połowy 2011 roku Inicjatywa Młodzieżowa działa pod skrzydłami Fundacji „Pomocna Dłoń”, co pomogło jej w realizacji w  2012 roku projektu „Młodzież z klimatem”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Przedsięwzięcie miało na celu aktywizację młodych ludzi z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic, a także integrację środowisk młodzieżowych. Dlatego do udziału w projekcie zostały zaproszone także osoby niepełnosprawne, jak i młodzież z problemami z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim, dzieci ze świetlic środowiskowych działających na terenie powiatu ostrowieckiego.
Minione dziesięciolecie pokazało jak ważną rolę pełni działalność Inicjatywy Młodzieżowej dla kolejnych grup młodzieży, oraz życiu kulturalnym i społecznym Ostrowca Świętokrzyskiego.  dla  10 lat istnienia Inicjatywy Młodzieżowej, z tej okazji należą się podziękowania wszystkim za współpracę oraz działalność w szeregach Inicjatywy Młodzieżowej a chętnych uczniów ostrowieckich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zapraszamy do współpracy.


Wyszukaj w portalu

Pozostałe aktualności

Kalendarz imprez

PNWTŚRCZPTSOND
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
29