20 – lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim w tym roku obchodzi swoje 20 – lecie. Stąd czerwiec obfitował w wiele wydarzeń organizowanych przez UTW. W miniony poniedziałek scena sali kinowej Ostrowieckiego Browaru Kultury pełna była pozytywnych emocji oraz wspomnień dotyczących osiągnięć seniorów.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Polski oraz Uniwersytetu przez Chór UTW. Przyjaciele i instytucje wspierające Uniwersytet Trzeciego Wieku gratulowali pani prezes Matyldzie Niewójt jubileuszu.
Pamiątkowy grawerton wręczył wiceprezydent miasta Dominik Smoliński.
„Ten wyjątkowy jubileusz to najlepszy moment do wspomnienia Państwa bogatej tradycji obfitującej w pielęgnowanie rozwoju swojej wiedzy oraz umiejętności wśród słuchaczy Uniwersytetu. Jesteście Państwo najlepszym przykładem na to, że każda chwila jest dobra
na odkrycie w sobie nowych pasji oraz na włączenie się w życie społeczne miasta. Lata współpracy z Państwem pokazały, że zawsze możemy liczyć na Państwa pomysły i pomoc przy organizacji inicjatyw na rzecz seniorów. W związku z tak ważną okolicznością kieruję
do Państwa słowa uznania i pragnę podkreślić, że Uniwersytet Trzeciego wieku, który łączy
w sobie bezcenne doświadczenie życiowe naszych nestorów oraz oryginalne i ciekawe pomysły zawsze będzie ważnym filarem życia kulturalnego, edukacyjnego i społecznego Ostrowca Świętokrzyskiego – zaznaczył wiceprezydent.”
Wyjątkowy jubileusz to doskonały czas podsumowania bogatej historii osiągnięć Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego historia zaczęła się 17 września 2003 roku przy Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości – poprzedniczki obecnej akademii. Ważnym akcentem tej daty była honorowa obecność na wydarzeniu ówczesnego rektora uczelni profesora Zbigniewa Doliwy – Klepackiego.
W ciągu ostatnich 20 lat ogólna liczba słuchaczy uczęszczających na zajęcia uniwersytetu sięgnęła liczby 4624. W pierwszym roku funkcjonowania stowarzyszenie tworzyły 63 osoby uczęszczające na zajęcia. Przed okresem pandemii koronawirusa liczba ta przekraczała 300.
Uniwersytet Trzeciego Wieku prowadzi seminaria literackie, historyczne, kulturoznawcze, psychologiczne, wiedzy o prawie oraz panel historyczny. Słuchacze mogą liczyć również na lektoraty z języka niemieckiego dla początkujących, angielskiego, francuskiego dla początkujących, rosyjskiego i hiszpańskiego dla początkujących.
W strukturach stowarzyszenia działają warsztaty komputerowe dla średnio zaawansowanych i dla początkujących. Sekcje zainteresowań: chór, kabaret, Teatr Żywego Słowa, grupa malarska, sekcja rękodzieła artystycznego i florystyki.
Warto tutaj wspomnieć, że uniwersytet to nie tylko zajęcia w pomieszczeniach, to także czas aktywności ruchowej przy Yodze, gimnastyce ogólnorozwojowej, tai – chi oraz szeroko pojętej turystyce, czyli wycieczkach i rajdach.