Zmiany w zakresie zbierania odpadów biodegradowalnych oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych
Na mocy uchwały Nr XV/117/2024 Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 5 grudnia 2024 r. zmieniającej uchwałę w sprawie "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski" wprowadzono zmiany w zakresie sposobu zbierania na nieruchomościach zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.
Odpady BIO należy zbierać jedynie w pojemnikach, a nie jak dotychczas w pojemnikach lub workach. Pojemniki te dostarczy, właścicielom nieruchomości jednorodzinnych, którzy nie kompostują odpadów w przydomowych kompostownikach, nieodpłatnie Wykonawca świadczący usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych odbieranych z terenu nieruchomości zamieszkałych, tj. firma Remondis Sp. z o.o.
Każdy ww. właściciel nieruchomości jednorodzinnej najpóźniej do dnia 31 marca 2025 r. otrzyma jeden pojemnik do zbierania odpadów BIO o pojemności 240 litrów (lub za swoją zgodą dwa pojemniki o pojemności 120 litrów każdy).
Do czasu otrzymania pojemnika na odpady biodegradowalne można je zbierać również w workach.
Zbieranie odpadów ulegających biodegradacji jedynie w pojemnikach poprawi jakość zbieranych odpadów z uwagi na spowolnienie procesu biodegradacji w stosunku do odpadów zbieranych w workach, co jest bardzo istotne w dalszym procesie zagospodarowania tych odpadów i przetworzenia ich w kompostowni.
Odpady ulegające biodegradacji zbierane w workach są zanieczyszczone tworzywami sztucznymi i wymagają dodatkowych czynności związanych z ich oczyszczeniem przed kompostowaniem, co wpływa na cenę zagospodarowania tych odpadów.
Szacuje się, że średnio miesięczne około 15 000 szt. worków jest zużywanych w Gminie Ostrowiec Świętokrzyski do zbierania odpadów ulegających biodegradacji, co rocznie daje aż 180 000 szt. worków i przekłada się na blisko 9 ton odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają do składowania.
Dodatkowo uchwała wprowadza obowiązek selektywnego zbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych które winny być zbierane w podziale na:
- drewno;
- metale;
- szkło;
- tworzywa sztuczne;
- gips;
- odpady mineralne, w tym cegłę płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie;
- materiały izolacyjne;
- papę.
Selektywne zbieranie odpadów budowlanych pozwoli na efektywne ich zagospodarowanie, co wpłynie na koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.