Urząd Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

„Zagospodarowanie Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim z udziałem rozwiązań z zakresu zielono – niebieskiej infrastruktury”

Baner UE

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt pn. „Zagospodarowanie Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim z udziałem rozwiązań z zakresu zielono – niebieskiej infrastruktury”  w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027” 

Okres realizacji:   01.09.2023 r. – 31.12.2026 r.

Źródło dofinansowania:   Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, Priorytet FEPW.02 Energia i Klimat, Działanie FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu, Typ projektu I: Spójne i zintegrowane przedsięwzięcia infrastrukturalne, kompleksowo dostosowujące miasta do ekstremalnych stanów pogodowych oraz łagodzące efekt miejskich wysp ciepła przez rozwój zielono-niebieską infrastruktury.

 

Wartość projektu:   5 106 117,12 PLN

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 4 340 199,55 PLN

 

Opis Projektu:   

Rynek Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na chwilę obecną charakteryzuje niewystarczająca ilość terenów zieleni urządzonej i odpowiednio osłoniętych terenów rekreacyjnych dostępnych dla mieszkańców. Dodatkowo wysoki udział powierzchni nieprzepuszczalnych i nieefektywny system retencji wody opadowej z Rynku nie pozwala na naturalną retencję wód w glebie oraz ich zagospodarowanie na miejscu. Płyta Rynku podczas fali upałów stanowi swoistą miejską wyspę ciepła, co uniemożliwia korzystanie z tej przestrzeni przez mieszkańców. Mając na względzie powyższe opracowano projekt obejmujący budowę zrównoważonego systemu retencji oraz zwiększenie czynnej biologicznie i hydrologicznie powierzchni Rynku.

Przedmiotem projektu jest kompleksowa modernizacja Rynku Ostrowca Świętokrzyskiego w celu zwiększenia odporności miasta na zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, w tym udostępnienie atrakcyjnej dla mieszkańców przestrzeni publicznej, która odzyska swoje funkcje przyrodnicze.

Cele projektu osiągnięte zostaną poprzez zastosowanie zielono – niebieskiej infrastruktury służącej likwidacji miejskiej wyspy ciepła, zwiększeniu powierzchni czynnych biologicznie i hydrologicznie oraz retencjonowaniu wód opadowych w miejscu ich powstania. W ramach projektu powstaną obiekty małej retencji o łącznej pojemności 464,24 m3, w tym zbiornik retencyjny o pojemności 75m3 i cztery ogrody deszczowe. Projekt obejmuje również przebudowę nawierzchni utwardzonych Rynku Miasta na nawierzchnie wodoprzepuszczalne o łącznej powierzchni 940 m2. Powstaną także nowe tereny zielone o powierzchni 3047 m2. Łącznie otwarta przestrzeń zrekultywowana w mieście wyniesie 3987 m2. Dodatkowo inwestycja obejmuje budowę sieci kanalizacji deszczowej o łącznej długości 102,9 m.

Główny zakres prac:

  1. Przebudowa nawierzchni utwardzonych na utwardzone wodoprzepuszczalne: mineralno-epoksydowa tzw. kamienny, podłoga z desek struganych.
  2. Utworzenie 4 ogrodów deszczowych nieinfiltrujących w formie zagłębień w terenie. Retencja wody nastąpi w miejscu opadu.
  3. Nasadzenie roślinności – utworzenie nowych terenów zielonych na Rynku w formie pagórków, nasadzenie 36 szt. nowych drzew oraz krzewów i rabat kwietnych w myśl zwiększenia bioróżnorodności. Przewiduje się również, stosowanie skrzynek korzeniowych. Po zakończeniu projektu łączna liczba drzew wyniesie 118 szt. W wyniku realizacji projektu procentowy wzrost udziału terenów zielonych spełniających funkcje ekologiczne na obszarze projektu wyniesie 38,25%.
  4. Montaż żagli przeciwsłonecznych zacieniających alejki – zapobiegających nagrzewaniu się powierzchni ścieżek.
  5. Budowa zbiornika retencyjnego na wody deszczowe z instalacją nawadniającą tereny zielone. Wody deszczowe z całego terenu inwestycji będą grawitacyjnie odprowadzane przewodami kanalizacji deszczowej do projektowanego szczelnego zbiornika żelbetowego (retencyjnego) o pojemności czynnej 75 m3. Wody opadowe zgromadzone w zbiorniku będą wykorzystywane do podlewania zieleni w obrębie płyty Rynku. Podlewanie zieleni będzie realizowane poprzez instalację wody szarej. Rozwiązania techniczne (w tym pojemność zbiornika retencyjnego) oraz zgłaszane zapotrzebowanie na wodę opadową do celów zwianych z podlewaniem terenów zielonych pozwala stwierdzić, iż 100% objętości zretencjonowanych wód opadowych z terenu zlewni objętej projektem zostanie wykorzystane.
  6. Budowa przyłącza i instalacji zewnętrznej kanalizacji deszczowej.
  7. Wykonanie infrastruktury towarzyszącej w celu udostępnienia mieszkańcom terenów zielonych, tj. oświetlenie terenu ogrodów deszczowych i terenów zielonych oraz montaż drewnianych ławek. 
     

Powstały w wyniku realizacji projektu obszar będzie posiadał nie tylko funkcje relaksu i odpoczynku ale również edukacyjne. „Nowy Rynek” będzie służył kształtowaniu postaw społecznych, sprzyjających adaptacji do zmian klimatu.

Odbiorcami projektu są użytkownicy Rynku Miasta - mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, w tym osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki likwidacji obecnych barier i zastosowanym rozwiązaniom osoby z niepełnosprawnościami będą mogły bez ograniczeń korzystać z infrastruktury Rynku - poziom płyty Rynku zostanie ujednolicony – zlikwidowany zostanie podział na dwa tarasy oraz zdemontowane zostaną schody dzielące poprzecznie płytę Rynku, co pozytywnie wpłynie na dostępność całej przestrzeni, w tym do ciągów pieszych. Projektowane nawierzchnie nie będą utrudniać poruszania się. W promieniu 2 km od Rynku Miasta zamieszkuje 34 000 osób, które będą miały bezpośredni dostęp do nowej i udoskonalonej zielonej infrastruktury. 

 

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski w dniu 23 maja 2024 roku podpisała umowę nr FEPW.02.02-IW.01-0005/23 w ramach Programu Fundusze Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 na realizację przedmiotowego zadania.

Zakończenie realizacji inwestycji przewidziano na grudzień 2026roku. 

 

 #FunduszeUE

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności