Urząd Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

Kolejne autobusy elektryczne niebawem na ulicach Ostrowca Świętokrzyskiego

Na bazie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu pojawiły się pierwsze autobusy elektryczne, których zakup został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 85% wydatków kwalifikowanych. 

Wykonawcą zamówienia jest firma Busnex Poland sp. z o.o. za kwotę 20 457 599,97 zł brutto. 

Przedmiot zamówienia obejmuje m.in.: 

·         Dostawę 9 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych, zeroemisyjnych, jednoczłonowych autobusów miejskich o długości min. 9,0 m z napędem elektrycznym.

·         Dostawę, montaż i uruchomienie 9 nowych punktów ładowania zajezdniowego. 

·         Przeprowadzenie szkoleń w zakresie obsługi i eksploatacji pojazdów. 

Pojazdy Marki Yutong E9 są dziewięciometrowymi w pełni elektrycznymi autobusami – mówi wiceprezydent Artur Łakomiec. Drogą morską dotarły z Chin do portu w Hamburgu, a w dniu dzisiejszym pierwsze cztery autobusy są pojawiły się na bazie MZK, a sukcesywnie będą dojeżdżać kolejne. Cieszę się, że w Ostrowcu pojawią się krótsze autobusy, bo mieszkańcy jak i załoga MZK zgłaszała zapotrzebowanie na takowe. Krótsze autobusy na pewno dojadą w te miejsca, gdzie te 12-to metrowe miały utrudniony dojazd. Dostarczone autobusy są w pełni przygotowane do przewozu osób niepełnosprawnych. 

Dostarczone właśnie autobusy mogą pomieścić do 70 osób, a ich zasięg wynosi 350 km na jednym ładowaniu – mówi prezes Jarosław Kateusz. Chcielibyśmy aby samochody te wyjechały na ulice Ostrowca Świętokrzyskiego 1 maja br. Obecnie przechodzą weryfikację zgodności z zamówieniem, oraz zostaną dostosowane do pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

MZK zakończyła wymianę taboru, który trwał kilka lat. Łącznie posiadamy 32 nowe autobusy i od 1 maja najstarszy samochód w spółce będzie miał 12 miesięcy – dodał Stanisław Choinka dyrektor ds. technicznych MZK. 

Ekologiczny Transport Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim to ponad 100 milionowy projekt, w ramach którego dokonano wymiany taboru poprzez zakup autobusów ekologicznych, wybudowano bazę MZK, wymieniono oświetlenie uliczne oraz wiaty przystankowe. Zbudowano parkingi park&ride i bike&ride, oraz uruchomiono system dynamicznej informacji pasażerskiej.   

Galeria zdjęć

DJI_20240406121408_0248_D_edited DJI_20240406121436_0250_D_edited IMG_0480 IMG_0485_edited
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności