Urząd Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego

Zdjęcie do Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego

Złożeniem wieńca przez Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim zaczęły się obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego. Z tej okazji w Kolegiacie Św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim Mszę Świętą odprawił Ksiądz Dziekan Jan Sarwa.  Następnie uroczystym korowodem uczestnicy udali się na Cmentarz Parafialny na ul. Denkowskiej pod obelisk upamiętniający 25 mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i jego okolic, którzy brali udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Na liście nazwisk znajdują się m.in. cztery nazwiska należące do uczniów ówczesnego  Państwowego Gimnazjum Męskiego (obecnie Liceum Ogólnokształcące nr II im. Joachima Chreptowicza) – Zygmunta Derlikowskiego (z klasy VII), Rusława Szydłowskiego (z klasy V), Bolesława Kulczugi (z klasy VII) oraz Antoniego Życkiego (z klasy V).

Wydarzenie w swej wymowie miało wyjątkowy przebieg w związku z trwającą wojną na Ukrainie. W swym przemówieniu wspomniał o tym Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

„Cud Nad Wisłą” był i jest źródłem nieustającego powodu do dumy, a w dzisiejszych trudnych czasach, a szczególnie wzrostu zagrożenia płynącego ze wschodu i Rosji – wzorem do naśladowania. Dzisiaj nasze oczy zwrócone są w stronę sąsiadów z Ukrainy, którzy z ogromną determinacją walczą o swoją wolność i suwerenność, a codzienne materiały prasowe i brutalne obrazy z ostrzeliwanych i bombardowanych miast oraz śmierć bezbronnych cywili unaocznia nam z czym przyszło żyć i walczyć polskim bohaterom dzisiejszej rocznicy.

Ponad 100 lat temu pokazaliśmy światu na co nas stać. Dając odpór ówczesnej napaści zatrzymaliśmy, przynajmniej na jakiś czas, bolszewicką ekspansję.

Wspólne manifestowanie miłości i szacunku do Ojczyzny, jej dziejów, przyrody, kultury i tradycji tworzy unikalną więź, zbudowaną na autentycznych podwalinach patriotyzmu.  Pamiętajmy, że wolność i niepodległość, którymi dziś możemy się cieszyć zawdzięczamy Polakom, którzy oddali za nie własne życie i przelali swoją krew.

Prezydent Miasta w towarzystwie Przewodniczącej Rady Miasta Ireny Rendudy-Dudek, Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Marty Woźnickiej-Kuzdak, Radnych Rady Miasta oraz Sekretarz Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Anny Niedbały złożyli kwiaty pod pomnikiem ostrowieckich wojowników o wolność.

Galeria zdjęć

Sześć osób oddaje hołd przed pomnikiem Pochód osób. Z przodu strażnicy miejscy trzymający wieniec Prezydent przemawiający pod obeliskiem upamiętniającym walczących w wojnie polsko - bolszewickiej
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności