Ostrowiec Świętokrzyski stawia na OZE
Zakończył się pierwszy etap zadania obejmującego wykonanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj” 30 kompletów instalacji fotowoltaicznych o mocy od 33kWp do 300kWp w budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach należących do Gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Wraz z zakończeniem pierwszej części prac wybudowane i włączone do sieci zostało 18 kompletów instalacji fotowoltaicznych. Zamówienie realizowane jest w ramach Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Na konferencji prasowej wiceprezydent Artur Łakomiec, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Artur Majcher, Kierownik Referatu Elektroenergetycznego w Urzędzie Miasta Michał Gajewski oraz właściciel firmy P.P.U.H. Multi-Tronik Paweł Jedynak przedstawili dotychczasowy postęp prac.
Bardzo nam miło poinformować, że z końcem maja zakończyliśmy pierwszy etap dużego projektu, który pozwoli instytucjom Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na ekonomiczne korzystanie z instalacji fotowoltaicznych. W tym etapie zostało uruchomionych 18 instalacji fotowoltaicznych. W większości umiejscowione zostały one na dachach, ale także na terenach przyległych, zainstalowane na specjalnych wspornikach. Jesteśmy w połowie, jeżeli chodzi o całość projektu. Z analiz wynika, że na obecną chwilę wartość inwestycji zwróci się w przeciągu od 8 do 15 lat. Biorąc pod uwagę dofinansowanie z programu Polski Ład, wkład finansowy Gminy Ostrowiec Świętokrzyski powinien zwrócić się w ciągu 1 roku – powiedział wiceprezydent.
Prace przy pierwszym etapie odbywały się bezproblemowo oraz zgodnie z harmonogramem co podkreślał właściciel firmy P.P.U.H. Multi-Tronik, Paweł Jedynak.
Realizacja przebiegała zgodnie z planem. Byliśmy dobrze przygotowani do zadania. Wszystko zostało wykonane w terminie, a instalacje działają prawidłowo. Myślę, że oszczędności wygenerowane będą znaczące. Szykujemy się do drugiego etapu – powiedział właściciel.
Pierwszy etap inwestycji został zakończony cztery miesiące przed terminem. Dzięki temu udało się uruchomić instalacje fotowoltaiczne w okresie letnim, kiedy jest najlepszy okres na produkcję energii. Termin realizacji całego projektu to czerwiec 2024 roku. Wykonawca deklaruje wcześniejsze zakończenie prac.
Łączna moc odebranych instalacji w pierwszym etapie wynosi 909 kW. Łączna produkcja odebranych instalacji w maju wyniosła 101 MWh. Redukcja emisji CO2 w tym samym miesiacu wyniosła około 40 ton, co daje ekwiwalent 1184 posadzonych drzew.
Produkcja energii elektrycznej w skali roku z planowanych instalacji fotowoltaicznych w większości będzie na poziomie zapotrzebowania poszczególnych jednostek na energię elektryczną. Założenia tego nie uda się zrealizować we wszystkich przypadkach ze względu na fakt, iż instalacje o mocy powyżej 50kWp wymuszają konieczność posiadania statusu wytwórcy, co nie jest możliwe dla kilku budynków użyteczności publicznej Gminy Ostrowiec Świętokrzyski. W przypadku MWiK Sp. z o o., które mają status wytwórcy, zaplanowane zostały dwie duże instalacje fotowoltaiczne o mocy ok. 299 kWp przy oczyszczalni ścieków oraz ok 150kWp przy ujęciu wody na Kątach Denkowskich.