#SegregujeMYtekstylia
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie.
Oznacza to, że zużyte tekstylia nie mogą być wyrzucane do pojemników z odpadami niesegregowanymi (zmieszanymi). Zużyte tekstylia, czyli jakie? Zużyte, czyli nie nadające się do użytkowania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, np. podarta, poplamiona, mocno zabrudzona odzież i tekstylia (ścierki, pościel, koce, pluszowe zabawki) , porwane i poprzecierane obuwie, paski, torebki, itp.
Co zatem z nimi zrobić?
Zgodnie z przepisami Gmina Ostrowiec Świętokrzyski w ramach Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) prowadzi zbiórkę zużytych materiałów tekstylnych.
Co zalicza się do odpadów tekstylnych?
Selektywna zbiórka odpadów tekstylnych obejmuje między innymi zużytą odzież, obuwie, pościel, zasłony, ręczniki, obrusy, koce, firany, bieliznę, skarpetki, rękawiczki, czapki, szaliki, portfele, torebki, paski, galanterię skórzaną, plecaki, pluszowe zabawki oraz dywany.
Więcej informacji na temat funkcjonowania PSZOK dostępnych jest po linkiem: https://um.ostrowiec.pl/punkt-selektywnej-zbiorki-odpadow-komunalnych.html
Dodatkowo w ramach PSZOK Gmina Ostrowiec Świętokrzyski prowadzi Punkt napraw i ponownego użycia oraz wymiany rzeczy używanych, który przyjmuje między innymi tekstylia w stanie nadającym się do ponownego użycia, tj.:
- odzież, obuwie, pościel, ręczniki, obrusy, koce, firany,
- galanterię skórzaną, portfele, torebki, paski, plecaki,
- pluszowe zabawki,
- dywany.
Tekstylia oddane przez mieszkańców do Punktu wymiany można bezpłatnie pobrać zgodnie z Regulaminem Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych dostępnych pod ww. linkiem.
Dlaczego segregujemy odpady tekstylne?
Tekstylia zanieczyszczają Polskę*
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak przemysł tekstylny negatywnie wpływa na środowisko. Tymczasem przeciętna Europejka czy Europejczyk, co roku kupuje około 26 kg ubrań. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) całkowita ilość odpadów włókienniczych – obejmująca odzież i obuwie, wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych, techniczne wyroby włókiennicze oraz odpady poprzemysłowe i przedkonsumenckie – w 2019 r. wyniosła 12,6 mln ton (10,9 mln ton odpadów pokonsumenckich i 1,7 mln ton odpadów poprzemysłowych i przedkonsumenckich). Wygenerowano 5,2 mln ton odpadów odzieży i odpadów obuwniczych, co odpowiada około 11 kg odpadów na osobę rocznie w UE.
Jak wynika z przytoczonych badań obecnie około 78 % pokonsumenckich odpadów włókienniczych, obejmujących odzież i obuwie oraz wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych i techniczne wyroby włókiennicze, nie jest zbieranych selektywnie. To oznacza, że trafiają one do zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych, przeznaczonych do spalenia lub składowania. To szkodzi środowisku.
Ten problem dotyczy zarówno krajów UE i państw trzecich, a skutkiem są m.in. wysokie poziomy emisji gazów cieplarnianych, duże zużycie wody czy zanieczyszczenia gruntów.
*Materiały pobrane z strony Ministerstw Klimatu i Środowiska https://www.gov.pl/web/klimat/tekstylia