Blisko 15 milionów złotych z Funduszy Europejskich na rewitalizację centrum miasta
Ostrowiec Świętokrzyski otrzymał maksymalne możliwe dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego na realizację projektu "Rewitalizacja centrum miasta Ostrowca Świętokrzyskiego". Do miasta trafi dokładnie 14 995 267,37 zł, które zostaną przeznaczone na modernizację Rynku, Parku Miejskiego oraz Ostrowieckiego Browaru Kultury.
- Od początku zabiegaliśmy o pełną możliwą kwotę dofinansowania i właśnie taki cel udało się osiągnąć. To bardzo ważna informacja dla mieszkańców, bo dzięki środkom zewnętrznym możemy realizować duże inwestycje bez obciążania miasta pełnymi kosztami takich zmian. To kolejny dowód na to, że Ostrowiec Świętokrzyski skutecznie sięga po fundusze europejskie i wykorzystuje je na rozwój miasta - podkreśla prezydent Artur Łakomiec. - Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dokumentacji i całego projektu. Przy tego typu programach każdy szczegół ma znaczenie, a konkurencja o środki jest ogromna.
Cały projekt rewitalizacji został oszacowany na ponad 31,3 mln zł i obejmuje trzy główne zadania. Największym z nich jest kompleksowe zagospodarowanie ostrowieckiego Rynku. Obecnie inwestycja znajduje się na etapie postępowania przetargowego - oferty można składać do 9 czerwca. Zakończenie prac planowane jest na połowę listopada 2027 roku. W ramach inwestycji zaplanowano między innymi: budowę nowej multimedialnej fontanny, kawiarni dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wykonanie nowych przepuszczalnych nawierzchni, zbiornika retencyjnego, ogrodów deszczowych oraz licznych nowych nasadzeń zieleni. Pojawią się również elementy małej architektury, tablice edukacyjne i zadaszenia przeciwsłoneczne. Co ważne, granitowe płyty z obecnej nawierzchni Rynku pozostaną własnością gminy i będą wykorzystywane w innych przestrzeniach miejskich. Zakończenie prac planowane jest na połowę listopada 2027 roku. W efekcie Rynek ma stać się nowoczesną, zieloną i funkcjonalną przestrzenią miejską, dostosowaną do potrzeb mieszkańców i zmian klimatycznych.
Inwestycja będzie realizowana zarówno z udziałem środków z Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego 2021-2027 (8,15 mln zł), jak i z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027 w ramach działania „Adaptacja do zmian klimatu”, z którego miasto otrzymało ponad 4,34 mln zł dofinansowania.
W ramach "Rewitalizacji centrum miasta Ostrowca Świętokrzyskiego" zrewitalizowany zostanie również północno-wschodni narożnik Parku Miejskiego - pojawią się tam m.in. nowe urządzenia do odpoczynku i nowe nasadzenia . Projekt obejmuje też adaptację podpiwniczenia Ostrowieckiego Browaru Kultury na cele kulturalno-edukacyjne.


