Od Chaosu do LOOSTRA - wystawa na jubileusz ostrowieckiego BWA
Wyjątkowo, bo w poniedziałkowy wieczór w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy "Od Chaosu do LOOSTRA". Wydarzenie stanowiło jeden z najważniejszych punktów obchodów 30-lecia istnienia galerii, która swoje podwoje otworzyła 10 listopada 1995 roku i od tej pory współtworzy pejzaż polskiej sztuki współczesnej.
Podczas uroczystości obecny był prezydent Artur Łakomiec, który złożył na ręce dyrektor Justyny Łady oraz zespołu BWA kwiaty w uznaniu za ich codzienną pracę i wkład w rozwój kulturalny miasta.
– Biuro Wystaw Artystycznych od 30 lat jest miejscem dialogu, inspiracji i odwagi artystycznej. To przestrzeń, w której tradycja spotyka się z nowoczesnością, a lokalna społeczność zyskuje kontakt z najciekawszymi zjawiskami sztuki współczesnej . To miejsce otwarte dla wszystkich, za co Wam wszystkim serdecznie dziękuję - zwrócił się do załogi BWA prezydent Artur Łakomiec. W swoim wystąpieniu wspomniał także byłych dyrektorów galerii, dziękując im za lata zaangażowania.

Wystawa "Od Chaosu do LOOSTRA" jest nie tylko jubileuszowym przeglądem, ale również refleksją nad przemianami instytucji i jej rolą w świecie sztuki. Ekspozycja prowadzi widzów przez najważniejsze momenty historii galerii – od początków Jesiennego Salonu Sztuki, organizowanego od 1996 roku, przez jego przekształcenie w biennale w 2000 roku, aż po współczesną formułę LOOSTRO. Ta symboliczna zmiana ukazuje nową energię BWA, otwartość na młode pokolenie artystów i gotowość do eksperymentów.
Na wystawie zestawiono prace twórców reprezentujących różne generacje. Wśród nich znaleźli się uznani artyści, tacy jak Piotr Lutyński, Andrzej Brzegowy czy Sławomir Toman, a także młodsi twórcy - Kinga Burek, Kornel Jańczy i Grzegorz Siembida. Ich dzieła tworzą wielogłosowy dialog o kondycji współczesnej sztuki i jej relacji z rzeczywistością.

W przeddzień rozstrzygnięcia kolejnej edycji Jesiennego Salonu LOOSTRO 2025, wystawa zyskuje także wymiar prognostyczny. Pokazuje bowiem, że historia ostrowieckiego BWA to nie tylko trzy dekady intensywnej pracy, lecz również otwarcie na przyszłość i ciągłe poszukiwanie nowych form artystycznego wyrazu.

