PSP nr 7 zmienia się. Trwa termomodernizacja szkoły i budowa miejskiego żłobka
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. H. Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim przechodzi kompleksową modernizację energetyczną, połączoną z realizacją kolejnego ważnego zadania społecznego – utworzeniem miejskiego żłobka. Postęp prac został zaprezentowany podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Artura Łakomca i kierownika budowy - Rafała Bekiera, zorganizowanej dziś (piątek, 16 stycznia) na terenie szkoły. Zadanie „Poprawa efektywności energetycznej i zwiększenie udziału OZE w budynku PSP nr 7” stanowi część większego projektu pn. „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach publicznych szkół podstawowych i przedszkoli w Ostrowcu Świętokrzyskim”, dofinansowanego z Krajowego Planu Odbudowy. Jego celem jest dostosowanie miejskiej infrastruktury oświatowej do współczesnych standardów energetycznych, technicznych i środowiskowych.
Zakres inwestycji obejmuje m.in. docieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji elektrycznych i sanitarnych, montaż pomp ciepła oraz wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Przewidziano również działania poprawiające dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami oraz podnoszące poziom bezpieczeństwa użytkowników szkoły. Głównym celem przedsięwzięcia jest ograniczenie zużycia energii, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii oraz dostosowanie obiektu do aktualnych norm techniczno-budowlanych.

Jak informował podczas konferencji Rafał Bekier - kierownik budowy, segmenty B i D są już w praktyce ukończone i zostaną udostępnione do użytkowania z końcem stycznia 2026 roku. Obecnie trwają prace, związane z montażem oświetlenia i wykończeniem pomieszczeń szatni i piwnic. W segmencie B zakończono szpachlowanie i malowanie od parteru do drugiego piętra, zamontowano oprawy oświetleniowe, drzwi do sal lekcyjnych, ścianki systemowe HPL oraz wykonano tzw. biały montaż w sanitariatach.

Wartość prac termomodernizacyjnych w PSP nr 7 wynosi ponad 21 mln zł.
Równolegle do prac modernizacyjnych realizowane jest zadanie "Utworzenie żłobka miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim". Część budynków PSP nr 7 jest przebudowywana i dostosowywana do potrzeb najmłodszych mieszkańców miasta. Powstaje nowoczesny, w pełni wyposażony żłobek z zapleczem kuchennym, windami, udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami oraz bezpiecznym placem zabaw. Obecnie w obiekcie wykonywane są m.in. prace związane z układaniem płytek w sanitariatach i pomieszczeniach socjalnych, realizacją nowego szybu windowego, wykonaniem jastrychów na posadzkach oraz montażem sufitów podwieszanych i parapetów wewnętrznych. Trwają również roboty konstrukcyjne w pomieszczeniach kuchni. Równocześnie prowadzone są działania formalno-prawne oraz postępowania przetargowe – przetarg na wyposażenie żłobka został już ogłoszony, natomiast przetarg na wyposażenie kuchni znajduje się na etapie rozstrzygania. Koszt tej części inwestycji to ponad 6,3 mln zł.
Za realizację obu zadań odpowiada konsorcjum firm SELL-BUD INWEST. Jak podkreślano podczas konferencji, prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem.
Zakończenie budowy żłobka planowane jest do 15 kwietnia 2026 roku, natomiast całość prac termomodernizacyjnych szkoły ma zakończyć się do 28 maja 2026 roku. Łączna wartość inwestycji w PSP nr 7 wynosi blisko 27,5 mln zł brutto.
Cały projekt „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach publicznych szkół podstawowych i przedszkoli w Ostrowcu Świętokrzyskim” realizowany jest w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”, stanowiącego część Inwestycji B1.1.3 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Całkowity koszt projektu wynosi 40 920 683,45 zł, z czego wydatki kwalifikowalne to 30 674 112,64 zł. Projekt uzyskał 100-procentowe dofinansowanie w tej wysokości.
.jpg)
Realizowana inwestycja to jeden z kluczowych elementów długofalowej polityki miasta, ukierunkowanej na poprawę jakości infrastruktury edukacyjnej, zwiększenie efektywności energetycznej budynków publicznych oraz rozwój usług społecznych dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.

