Więckiewicz, Smarzowski i Zaorski w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rusza Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych
Ostrowiec Świętokrzyski stanie się letnią stolicą kina, kultury i inspirujących spotkań. Od 26 czerwca do 4 lipca, w ramach ostrowieckiej odsłony Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych na publiczność czekać będą pokazy filmowe, debaty, wystawy oraz rozmowy z wybitnymi twórcami i aktorami. Wśród gości wydarzenia znajdą się m.in.: Robert Więckiewicz, Wojciech Smarzowski, Kinga Dębska, Janusz Zaorski, Marian Dziędziel, Michał Rusinek. Organizatorzy zapraszają także do Miasteczka Festiwalowego, które stanie na Stadionie Miejskim KSZO - w dniach 27-28 czerwca, a potem na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury.
Festiwal Filmów - Spotkań NieZwykłych został zapoczątkowany w 2003 roku, jako przegląd filmów autorskich. Z biegiem lat przekształcił się w rozpoznawalne wydarzenie kulturalne w Polsce. Jego organizatorem jest Fundacja Kultury i Sztuki "TAKI JESTEM", ambasadorem Andrzej Seweryn, a ideą - promocja kina refleksyjnego, opowiadającego o życiu zwykłych ludzi i podejmującego ważne tematy społeczne. Wydarzenie, od lat kojarzone z Sandomierzem, w tym roku zyskało "wędrujący" charakter i – obok dotychczasowej lokalizacji – zawita również do Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Ćmielowa. W programie znajdą się projekcje filmów polskich i zagranicznych, spotkania z reżyserami, aktorami i pisarzami, warsztaty dla młodzieży, koncerty, wystawy oraz debaty poświęcone współczesnym problemom społecznym. Tradycyjnie przyznane zostaną także honorowe wyróżnienia, w tym tytuły Reżysera NieZwykłego i Aktora NieZwykłego, trafiające do twórców szczególnie zasłużonych dla świata kina.





