Antoni Heda urodził się 11 października 1916 r. w Małomierzycach k/Iłży, w rodzinie chłopskiej. Do szkoły uczęszczał w Rzeczniowie i Radomiu. Służbę wojskową odbywał w 4 ppleg w Kielcach – pod dowództwem por. Pająka – późniejszego słynnego obrońcy Westerplatte. Ukończył szkolenie podchorążych rezerwy w 2 Dyw. Leg. w Sandomierzu. W 1937 r. podjął pracę w Fabryce Zbrojeniowej w Starachowicach.
We wrześniu 1939 r. wsławił się organizowaniem Samoobrony Starachowic i zadaniem Niemcom poważnych strat. Organizował konspirację w rejonie Iłży. Był dowódcą oddziałów Armii Krajowej w tym rejonie. W dniu 1 kwietnia 1944 r. dowodził oddziałem partyzanckim w bitwie pod Jeleńcem koło Ostrowca, rozgramiając przeważającą obławę hitlerowskiej żandarmerii. Za zasługi wojenne był odznaczony najwyższymi orderami jako „żołnierz wierny Bogu i Ojczyźnie”. Po wojnie był więziony do roku 1956 przez władze stalinowskie i trzykrotnie otrzymał wyrok śmierci. W późniejszym okresie było czołowym działaczem środowisk kombatanckich AK. Pełnił funkcję Prezesa Światowej Federacji Kombatantów Polskich. Zmarł 14 lutego 2008 r. w Warszawie.
W związku ze zbliżającą się 51 rocznicą bitwy pod Ostrowcem – dla upamiętnienia cech osobowych i zasług ppłk Antoniego Hedy wśród mieszkańców Ostrowca Św. stosowny wniosek złożyli również „Szaracy” – Jego podkomendni z oddziałów partyzanckich Armii Krajowej Ziemi Świętokrzyskiej.